Światło w łazience – jak powinno wyglądać dobre oświetlenie?

Łazienka nierzadko bywa pomieszczeniem, którego odpowiednie zaprojektowanie sprawia nam problem. Szczególnie, kiedy weźmiemy pod uwagę kwestię oświetlenia. Wiedząc, że wcale nie jest to taka prosta sprawa, przygotowaliśmy krótki poradnik – na co zwrócić uwagę dobierając oświetlenie, gdzie warto dołożyć dodatkową żarówkę i jak uzyskać piękny efekt bez wydawania całej zawartości portfela?

Lustro – łazienkowe centrum dowodzenia

W tym miejscu na pewno przyda nam się mocne oświetlenie. Podstawowe, górne światło nie zapewni nam odpowiedniej widoczności do większości czynności wykonywanych przy lustrze, jak chociażby makijaż. Z tego powodu konieczne będzie dołożenie dodatkowych punktów świetlnych nad lub dookoła lustra. Jeżeli nie jesteśmy pewni jak to zrobić, lepiej będzie wybrać model lustra z już zamontowanym w nim oświetleniem. Koniecznie jednak sprawdźmy wcześniej w sklepie, czy daje ono wystarczającą ilość światła, czy stanowi tylko element dekoracyjny.

Klimatyczna wanna czy prysznic

Ciekawy efekt możemy otrzymać w prosty sposób, za pomocą podświetlenia kabiny lub wanny. Bezpośrednio nad brodzikiem warto zamontować pasek z oświetleniem LED, który da nam dekoracyjne, niezbyt mocne światło, dodające klimatu naszej łazience. Korzystając z tego rozwiązania, nie stracimy dużo pieniędzy – taśmy są coraz tańsze, a ich dodatkową zaletą jest energooszczędność.

W podobny sposób możemy podkreślić umywalkę. Warto to zrobić szczególnie, gdy zajmuje ona całą powierzchnię dostępnego blatu. W tym przypadku oświetlenie montujemy za umywalką, by uzyskać efekt świetlnej poświaty.

Efekt ostateczny

Pamiętajmy by barwę światła dobrać odpowiednio do jego charakteru. Chcąc uzyskać wnętrze przytulne, dobrze jest postawić na oświetlenie w ciepłych barwach. Łazienki nowoczesne będą za to lepiej wyglądać, gdy zamontujemy w nich żarówki dające światło w barwach chłodnych, wpadających w niebieski odcień.

Write a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *