Rzućmy na to trochę światła – oświetlenie do łazienki

Łazienka, zaraz po przedpokoju, jest najmniej lubianą częścią domu, jeżeli chodzi o projektowanie oświetlenia. Wiele osób ma problem z dobraniem wystarczająco mocnego światła przy lustrze, częstym błędem jest też podświetlanie listwami miejsc, które nie dadzą ciekawego wizualnie efektu. Zebraliśmy kilka najpopularniejszych błędów i postawiliśmy sobie za cel znalezienie dla nich jak najbardziej uniwersalnych rozwiązań.

Górne światło nie zawsze idealne

Wybierając jakiekolwiek oświetlenie wiszące do łazienki, pamiętajmy o sprawdzeniu jego specyfikacji technicznej – nie każda lampa może być stosowana w tego typu pomieszczeniach, dlatego lepiej sprawdzić to w pierwszej kolejności niż ryzykować poważnym wypadkiem.

Częstym błędem jest wybieranie do łazienki żarówki w oprawce na długim kablu. Poza wspomnianym wcześniej problemem (mało która może być faktycznie zamontowana w łazience), pozostaje jeszcze kwestia wizualna. Najczęściej łazienka jest pomieszczeniem stosunkowo niskim, przez co montaż tego typu oświetlenia zaburzy harmonię całego wystroju i da groteskowy efekt. Najlepiej skupić się na zawieszonych wysoko punktach świetlnych, reflektorach sufitowych i podobnych rozwiązaniach.

Podświetlenie blatu

Szczyt mody, oświetlenie używane w absolutnie katalogu wnętrzarskim. Sprawa nie wygląda na zbyt skomplikowaną – pozornie wystarczy zamontować listwę ledową pod krawędzią blatu by uzyskać piękny efekt. W rzeczywistości – nie każda łazienka będzie wyglądać dobrze z takim podświetleniem, szczególnie, gdy pod blatem nie mamy żadnych szafek, a jedynie podłogę kilkanaście centymetrów niżej. Przed montażem najlepiej znaleźć w katalogach lub internecie łazienkę zbliżoną wyglądem do naszej i sprawdzić jak prezentuje się w niej takie oświetlenie i w jaki sposób zostało zamontowane. W wielu przypadkach dużo lepszym rozwiązaniem będzie zamontowanie listwy za umywalką, jednak zależy to od stylu całego pomieszczenia.

Oświetlenie lustra

Najpopularniejszym błędem, w przypadku luster, jest wybór zbyt słabego oświetlenia. Wiele modeli posiada już wbudowane źródła światła, które z założenia powinny wystarczyć do przejrzenia się, zrobienia makijażu etc. Nie uwzględniają one jednak odległości, w jakiej użytkownik będzie stał po zamontowanie lustra na ścianie. Przed zakupem koniecznie sprawdźmy jak sprawdza się dane lustro i jego oświetlenie nie tylko w sytuacji, gdy stoimy bezpośrednio przed nim. Najlepiej zabrać ze sobą miarkę, zmierzyć szerokość blatu, jaki będzie nas oddzielał od tafli, a następnie w tej odległości stanąć przy zwierciadle w sklepie. Dopiero wtedy będziemy mogli powiedzieć jak dany model sprawdzi się w naszej łazience i czy będziemy potrzebowali dodatkowego doświetlenia.

Write a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *