Nowy członek rodziny w drodze – dobieramy oświetlenie do pokoju niemowlęcia

Pojawienie się w domu nowego członka rodziny często poprzedzone jest długimi przygotowaniami. Odpowiednia wyprawka to jednak nie wszystko – podstawą jest odpowiednie przygotowanie naszego domu na przyjście maluszka. W dzisiejszym poradniku skupimy się na pokoiku dziecka, a konkretnie na kwestii oświetlenia. Omówimy popularne metody i doradzimy jak je udoskonalić i zastosować w naszym domu.

Oświetlenie górne na start

Najpopularniejsza i najczęściej wykorzystywana opcja, stosowana w każdym pomieszczeniu. Oświetlenie wiszące, rozumiane jako wszelkie żyrandole czy lampy na kablu, są tanie i zapewniają nam dużo światła. Połączone ze ściemniaczem, są idealnym rozwiązaniem do pokoju naszego malucha. W odpowiednim momencie, jak chociażby zmiana pieluchy, będziemy mogli ustawić większe natężenie światła, za to podczas, przykładowo, wieczornego czytania bajki na dobranoc, ściemniacz pozwoli nam na zmniejszenie oświetlenia tak, by nasza pociecha szybciej i łatwiej zasnęła.

Lampka do spania

Często w pokojach dzieci bojących się ciemności stosuje się dodatkowe oświetlenie, znajdujące się blisko łóżka. Może ono występować pod postacią lampy stołowej, z której można korzystać także do czytania wieczornych bajek, lub jako oświetlenie na wtyczce, wkładanej do gniazdka tylko w razie potrzeby, dającej niewielkie światło, które nie zaburza snu dziecka. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety – pierwsza opcja, co do zasady, bywa mniej prądożerna, jednak daje mocniejsze światło, które może wytrącić dziecko z trybu nocnego i zaburzyć produkcję melatoniny. Drugie zaś, o ile daje światło o mniejszym natężeniu, tak na pewno pobiera więcej prądu.

Write a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *