Lampy retro wracają do łask!

Klosze stylizowane na popularne w czasach PRL-u luksfery, oświetlenie podłogowe przypominające lampę babci – retro, czyli przeróżne lampy przywodzące na myśl lata sześćdziesiąte czy siedemdziesiąte, szturmem podbijają wystawy sklepowe i nasze wnętrza. Abstrahując od popularności tego typu rodzajów światła, warto, przed zakupem, zadać sobie pytanie, czy tego typu lampy będą pasować do naszego wnętrza.

Komu pasuje vintage?

Wszelkie oświetlenie w stylu retro najlepiej sprawdzi się w pomieszczeniach sielskich, rustykalnych, stylizowanych na dawne czasy. Uważajmy jednak, aby nie przesadzić – jeżeli tego typu lampa jest kolejnym elementem wnętrza w dawnym stylu, lepiej najpierw przyjrzeć się krytycznie naszym wnętrzom. Nadmiar stylizowanych akcesoriów, zamiast dodać klimatu naszemu pomieszczeniu, może sprawić, że całość będzie wyglądać groteskowo.

Nie zamykajmy się jednak tylko na wnętrza rustykalne. Oświetlenie w stylu retro może nadać ciekawego charakteru także pomieszczeniom loftowym, mieszkaniom stworzonym w starych fabrykach bądź młynach i im podobnym.

Perełki z domu babci

Poszukując oświetlenia do naszego domu, starajmy się znaleźć coś, co już na pierwszy rzut oka będzie się kojarzyć z dawnymi czasami. Nie bójmy się sięgać po lampki stołowe z witrażami (wzory kwieciste będą zawsze na topie!), żarówki w oprawce na kablu (pasujące nawet do wnętrz zupełnie nowoczesnych), oświetlenie podłogowe o ciężkich, szklanych kloszach (idealne do czytania).

Decydując się na lampy retro, nie ograniczajmy się wyłącznie do salonu czy sypialni. Stylizowane kinkiety mogą dodać wiele uroku naszej projektowanej łazience, za to umieszczone w kuchni, nad blatem roboczym, będą prezentować się dużo ciekawiej niż popularne obecnie listwy ledowe.

Write a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *