Lampa okrągła czy sześcienna? Dobieramy wiszące lampy do salonu

Oświetlenie wiszące w salonie może sprawić nam sporo kłopotu – nawet wielu poważnych projektantów zostawia sobie tę kwestię na koniec, wiedząc, że to poważne zadanie. Jednym z dylematów przy doborze lamp jest kształt, na jaki powinniśmy się zdecydować do naszego wnętrza. Wiedząc o tym problemie, przygotowaliśmy poradnik z kilkoma poradami, które powinni pomóc w bezstresowym wyborze najlepszej lampy do naszego pokoju dziennego.

Klimat naszego domu

Podstawową kwestią, która pomoże nam w doborze lamp do salonu, jest styl, w jakim zaprojektowaliśmy nasze wnętrza. Przyjrzyjmy się naszym meblom, dodatkom i zastanówmy się – czy oblicze naszego pomieszczenia jest rustykalne, a może jednak bliżej mu formą do sztuki nowoczesnej? Dokładnie przyjrzyjmy się temu jakich kolorów użyliśmy – mocnych, dominujących barw z którymi lepiej będą współgrać lampy tony neutralne, nie zwracające na siebie uwagi, czy może wręcz przeciwnie – nasz neutralny salon potrzebuje mocnego akcentu kolorystycznego. Dopiero znając odpowiedzi na te pytania, możemy przejść do dalszego wyboru.

Koło czy kwadrat?

Odpowiedź na to pytanie powinno nam się nasunąć samo, kiedy dokładnie przeanalizujemy nasz salon. Jeżeli jesteśmy właścicielami ciepłego, spokojnego wnętrza o charakterze wiejskim, koniecznie zdecydujmy się na formy okrągłe, obłe, zrezygnujmy ze wszelkich kanciastości. Świetnie będą z nim współgrać wszelkie żyrandole stylizowane na stare i żeliwne.

Nowoczesne wnętrza wymagają od nas ustalenia formy linii, jakie się powtarzają w naszym pomieszczeniu. Jeżeli zdecydowaliśmy się na okrągły stół i opływowe meble, a sam salon sprawia wrażenie “miękkiego”, bez kantów, naszym wyborem powinno być oświetlenie wiszące w formie kulistej. Odwrotnie zaś będzie przy wnętrzach nowoczesnych, pełnych form o wyraźnych kątach i liniach prostych – wtedy naszym sprzymierzeńcem będą wszelkie lampy kwadratowe lub prostokątne, najlepiej zbudowane z samych metalowych rurek z zawieszoną w środku żarówką.

Write a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *