Lampa do czytania – wybieramy najkorzystniejsze oświetlenie podłogowe

Czytanie dobrej książki wymaga od nas odpowiedniej oprawy – wygodna kanapa, wystarczająco mocne oświetlenie, najlepiej jeszcze ciepły koc i herbata. Dzisiaj skupimy się na doborze idealnej lampy, która będzie nam towarzyszyć swoim światłem przy czytaniu. Jej wybór, wbrew pozorom, może sprawić nam nieco trudności.

Oświetlenie podłogowe, a barwa światła

Przy wyborze odpowiedniej lampy, powinniśmy skupić się na doborze takiej z żarówką, której światło będzie dawało ciepłą barwę, jeżeli chcemy czytać książki dla relaksu. W sytuacji kiedy planujemy za to zakątek do czytania skomplikowanej, fachowej literatury, a przy okazji to miejsce będzie służyło nam do nauki, lepiej będzie zdecydować się na oświetlenie zimne. W pierwszym przypadku żarówka powinna dawać nam światło o temperaturze barwowej do 6500 K.

Jaka żarówka będzie idealna?

Szukając tej idealnej, pamiętajmy by unikać popularnych świetlówek. Ich światło bardzo męczy wzrok, do tego nasz mózg będzie miał ciągłe poczucia bycia w fabryce, przez to na pewno ani nie wypoczniemy, ani nie skupimy się na tyle, by produktywnie wykonywać swoją pracę.

Bardzo popularne ostatnio stały się żarówki LED, które są energooszczędne, dzięki czemu nie wydamy zbyt dużo pieniędzy na prąd. Zwróćmy jednak uwagę na to, że rzeczywiście są oszczędne dopiero wtedy, gdy świecą się przez długi czas.

Ustawienie lampy

O ile wybór modelu lampy do czytania to rzecz gustu i wystroju naszego domu, tak niebagatelne znaczenie ma miejsce, w którą ją umieścimy. Często popełnianym błędem, przy projektowaniu kącika czytelniczego, jest ustawienie źródła światła w taki sposób, że świeci ono na osobę czytającą. Światło zawsze powinno znajdować się za nami i bezpośrednio oświetlać tekst, który trzymamy w ręce. W ten sposób unikniemy efektu oślepienia oraz zacienienia książki.

Write a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *